znak
Společnost Barbora z. s.

Solvayovy lomy
   Kontakt
   Jak k nám
   Otevírací doba
   Aktuality
   Skanzen
   Fotogalerie
   Historie
   Exponáty
   Kalendář akcí
   Odkazy
   Partneři
   Poptávka

Webhosting zdarma posktyl: BANAN Webhosting Děkujeme!

Technické památky
   Náš vozový park
   Typy lokomotiv
   Podzemí
   Staré stroje

English
Deutsch
TOPlist
Společnost Barbora - skanzen Solvayovy lomy
   Jak k nám   

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém Krasu - Skanzen Solvayovy lomy leží mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice, asi 20 km západně od Prahy. Je vybudován ve zrušeném vápencovém lomu, známým pod jmény "U Paraplete" nebo "Na stydlých vodách". Jelikož se skanzen nachází uprostřed lesa v Národní přírodní rezervaci, musíte přijít pěšky, na kole nebo na koni z některé ze sousedních obcí - Bubovic, Loděnic, Sv. Jana pod Skalou, Srbska či Karlštejna. Časy u spojů jsou orientační, raději si je ověřte na www.ropid.cz.

Bubovice

(2 km po rovině - cca 20 min)
Obec je přístupná buď autobusem číslo 311 z Prahy-Zličína (So, Ne 7:50, 10:50 a 13:50), nebo autem z Loděnic po silnici směr Karlštejn. Za vesnicí (směrem na Loděnice) odbočuje vlevo žlutě značená stezka se symbolem kladívek ze silnice po polní cestě vede až do lomu.

Loděnice

(3 km do kopce - cca 40 min)
Obec je přístupná autobusem (Probo trans, 380, 384 z Prahy-Zličína), nebo vlakem (trať ČD Praha-Smíchov - Rudná - Beroun, linka S6, odjezdy z Prahy-Smíchov v 9:11, 11:11 a 13:11), nebo autem po dálnici D5 (exit 10) či po staré plzeňské silnici. Z obce se vydejte po modré turistické značce (směrem na Boubovou, Karlštejn). Asi 500 m po překonání hřebenu zabočte vpravo (u závory) a po polní cestě značené modře se symbolem kladívek dojdete lesem až do lomu.

Svatý Jan pod Skalou

(3 km resp. 4 km do kopce - cca 60 min)
Obec je přístupná automobilem a také linkou 384 (odjezdy z Prahy - Zličín v sobotu a v neděli 8:50 a 12:50) Z obce vede okružní naučná stezka, skanzen leží přibližně v půli okruhu.
- Delší jižní rameno obchází klášter a roklí stoupá ke skanzenu. Trasa je značená červenou značkou s kladívky.
- Kratší a zajímavějsí cesta vede kolem kapličky a na rozcestí u kříže, kde se odpojuje zelená značka s kladívky.