znak
Společnost Barbora z. s.

Solvayovy lomy
   Kontakt
   Jak k nám
   Otevírací doba
   Aktuality
   Skanzen
   Fotogalerie
   Historie
   Exponáty
   Kalendář akcí
   Odkazy
   Partneři
   Poptávka

Webhosting zdarma posktyl: BANAN Webhosting Děkujeme!

Technické památky
   Náš vozový park
   Typy lokomotiv
   Podzemí
   Staré stroje

English
Deutsch
TOPlist
   Krásné staré stroje   

Během několika let, co se zajímáme o "strojnické záležitosti", se nám v archivu nashromáždilo spousta fotografií starých strojů, z nichž některé si Vám dovolujeme předložiti.
Jedná se převážně o stroje, které si můžete prohlédnout již pouze na fotografiích, neboť ustoupily moderní době. Jestli je to dobře či špatně, ponecháme na Vašem ctěném úsudku...Pokud se nám podaří sehnat prospekty či jiné historické materiály, také je rádi zveřejníme.


Tandemový plynový motor Škoda z roku 1913, pracující bez chyby až do roku 1985, kdy byl zrušen, v Královodvorských železárnách v Berouně jako dmychadlo pro vysoké pece, fotografie jednoho z "dvojčat":

tandemový plynový motor Škoda

rozdělovač MAN

setrvačník motoru

rozvodová hřídel


Dvouválcový parní stroj ČMK s generátorem na setrvačníku a buzením rotoru samostatným dynamem. Strojovna cukrovaru Dymokury, rok 2002

cukrovar


Dieselový stacionární motor Ringhoffer o výkonu 50HP startovaný stlačeným vzduchem. Poháněl mlýn v Kostomlatech u Nymburka, rok 1999

Ringhoffer 50 HP


Parní stroj Wolf Magdeburg, parní pila Rožďalovice. Stroj poháněl generátor a transmise v dílnách. Stroj se podařilo zachránit, v součastné době není veřejně přístupný. Foto z roku 2001.

Wolf Magdeburg


Chtěli byste si koupit nový stacionární motor ? Propagační materiály firmy bratří Paříků z Napajedel Vám jistě pomohou! Tradice již od roku 1911!
(Dnešní název firmy je Slavia a.s.)

Nebo snad přímo chcete motorem pohánět lokomotivku na polní drážce? Pro výše uvedenou firmu to nebyl žádný problém, posuďte sami:Potřebujete-li do Vašeho lomu nový drtič, jistě Vás zaujme nabídka tří společností s těmito stroji.
Čelisťové drtiče značky ŠKODA - 4 stránkový katalog: ŠKODA
Dvoupákový čelisťový drtiče značky PORKERT - 2 stránkový katalog: PORKERT
Drtící stroje WICHTERLE & KOVAŘÍK - 9 stránkový katalog: WIKOV


...a to je zatím vše...