=přístupy do skanzenu=

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém Krasu – Skanzen Solvayovy lomy leží mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice, asi 20 km západně od Prahy. Je vybudován ve zrušeném vápencovém lomu, známým pod jmény „U Paraplete“ nebo „Na stydlých vodách“.

Jelikož se skanzen nachází uprostřed lesa v Národní přírodní rezervaci, musíte přijít pěšky, na kole nebo na koni z některé ze sousedních obcí – Bubovic, Loděnic, Sv. Jana pod Skalou, Srbska či Karlštejna. Časy u spojů jsou orientační, raději si je ověřte na www.pid.cz.

Bubovice

(2 km po rovině – cca 20 min)

Obec je přístupná buď autobusem číslo 311 z Prahy-Zličína (So, Ne 7:50, 10:50 a 13:50), nebo autem z Loděnic po silnici směr Karlštejn.
Za vesnicí (směrem na Loděnice) odbočuje vlevo žlutě značená stezka se symbolem kladívek ze silnice po polní cestě vede až do lomu.

Loděnice

(3 km do kopce – cca 40 min)

Obec je přístupná autobusem (zejména linky 380, 384 z Prahy-Zličína), nebo vlakem (trať Praha-Smíchov – Rudná – Beroun, linka S6, odjezdy z Prahy-Smíchov v 8:46, 10:46, 12:46 a 14:46), nebo autem po dálnici D5 (exit 10) či po staré plzeňské silnici.

Z obce se vydejte po modré turistické značce (směrem na Boubovou, Karlštejn). Asi 500 m po překonání hřebenu zabočte vpravo (projít závorou) a po polní cestě značené modře se symbolem kladívek dojdete lesem až do lomu.

Svatý Jan pod Skalou

(3 km resp. 4 km do kopce – cca 60 min)

Obec je přístupná automobilem a také linkou 425 (návaznost v Loděnicích na linky z Prahy – Zličín )

Z obce vede okružní naučná stezka, skanzen leží přibližně v půli okruhu.
– Delší jižní rameno obchází klášter a roklí stoupá ke skanzenu. Trasa je značená červenou značkou s kladívky.
– Kratší a zajímavější cesta vede kolem kapličky a na rozcestí u kříže, kde se odpojuje zelená značka s kladívky.